Connect with us

Македонија

Во Македонија ќе се гради нов град, а во него ќе можат да живеат сите оние кои…

Во Македонија ќе се гради нов град, а во него ќе можат да живеат сите оние кои…

Загадениот воздух во Скопје повторно на маса ја врати изградбата на нов град кај Свети Николе. За почеток треба да се протега на околу 500 хектари, иако првично имаше најави да биде на 2500.

Локацијата е близу селото Малино. Или со изградбата на новиот автопат Миладиновци Штип, само на 20 минути од метрополата. Физибилити студијата е готова уште во 2009-та година. Градот би требало да привлече граѓани кои работат во главниот град а сакаат да живеаат во чиста и еколошка средина.

„Таа идеја сеуште стои и се чека на реализација.“ – вели Сашо Велковски, градонаначалник на Свети Николе.

Градоначалникот Велковски очекува техничката документација и подготвителните работи за новиот град да се реализираат паралелно со изградбата на автопатот.

Освен градот, општина Свети Николе во близина планира и нова викенд населба кај селото Сопот. Тука шест парцели се веќе продадени и има инвеститор.

„Оваа викенд населба е во тек на реализација и се чека да се направи реконструкција и обнова на локалниот пат.“ – вели Велковски.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање велат дека во постоечкиот просторен план на РМ со важност до 2020 година не е предвидена изградба на нова населба на овој потег. Нејзината реализација е внесена во Програмата за приоритетна изработка на урбанистички планови на Министертво за транспорт и врски донесена во 2008-та година.

Загадениот воздух во Скопје повторно на маса ја врати изградбата на нов град кај Свети Николе. За почеток треба да се протега на околу 500 хектари, иако првично имаше најави да биде на 2500.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending