Connect with us

Uncategorized

Голем месечен хороскоп за месец Март 2018 година, погледнете што ве очекува овој месец

Голем месечен хороскоп за месец Март 2018 година, погледнете што ве очекува овој месец…

Мартовското сонце ни го најавува доаѓањето на пролетта, но што нè очекува? Деновите ќе бидат продолжени од 25-ти март, а многу од нас се надеваат дека заедно со „темните часови“ ќе ја намалат и загриженоста. Прочитајте што ви подготвуваат ѕвездите за месецот март.

Овен

Месецот ќе ви донесе убава енергија која ќе кулминира со рамноденицата, вашиот „празник“, кога ќе бидете со полно срце и задоволни од љубовта. Прекрасен момент ве чека во вторник, на 6-ти март: страсната Месечината во Шкорпија го поздравува влезот на Венера и Меркур во вашиот зодијачен простор ,весело и задоволно, што ќе направи зимата да ја завршите со радост. Марс во Јарец нема да ја наруши хармонијата во љубовта, туку ќе ја поттикне страста па љубовта уште повеќе да се разгори. Обрнете внимание на исхраната, бидејќи еден ваков толку авантуристички месец може да предизвика нарушувања кои ќе ги почувствувате на „стомакот“.

Бик

Првите денови од март се многу убави: Сонцето, Венера и Меркур ги прават односите во љубовта едноставни, хармонијата на бракот е обновена, нови многу интересни средби најверојатно ве очекуваат доколку патувате во странство. Имате толку многу прашања за кои ќе размислувате и идеи кои треба да ги реазлизирате, но споредбата со другите (со „конкуренцијата“) е од витално значење за вас во оваа 2018 година, па надминете ја мрзеливоста и недовербата. Извлечете максимум од работа и еросот, сепак без претерување, а планирајте најмалку еден викенд да го поминете надвор од градот, во природа. 24ти март ќе биде клучен ден за љубовта, кој ќе ви даде посебна надеж и храброст.

Близнаци

Вие веќе го чувствувате мирисот на пролетта. Со првите потопли денови во март, голема љубов ќе почне да расцветува, можеби различна од она што го очекувавте. Чувството што ќе го чувствувате нема да биде површно, туку длабоко, па дури иако емоцијата што доаѓа е млада, свежа, а односот веднаш ќе започне на сериозен начин. Сите врски кои ќе се родат и во наредните месеци се заштитени од ѕвездите и се предодредени да траат, се разбира ако вие тоа го сакате. На 22-ри март ќе имате добра доза на среќа: не е прашање на „чиста“ среќа или лотарија, туку на тоа што сè се раѓа и се развива благодарение на вашата интелигенција и вештина.

Рак

Вие, кои сте родени во знакот на летниот период, не можете да ги сакаат астралните геометрии кои се формираат во периодот на пролетната рамноденица. Особено оваа година би било добро да ја започнете новата сезона со помалку побарувања. Мора да ја ограничите и потрошувачката, да ја регулирате исхраната, но исто така и да „скратите“ на алкохолни пијалоци, пушење, па дури и на сексуални ексцеси. Едноставно, мора да ви е јасно дека не може да се „лови“ во комплицирани ситуации. Послушајте ги советите на луѓето кои ве сакаат и ве ценат. Не впуштајте се во ситуации за кои знаете дека се опасни, особено од 24-ти до 31-ви март.

Лав

По прилично тешкиот почеток на годината, март за вас е добар месец, кој конечно ќе ви донесе добра доза на страст : покрај Марс, тука се и Венера и Меркур, а потоа и Сонцето, кои добро ќе ве „загреат“ и ќе ве наполнат со енергија. Имајте доверба во себе, и ќе ви се врати целото добро расположение кое малку го пропуштивте. Од 7-ми се враќаат убавите моменти на сентиментален план. Од тој период, исто така, ќе ви се врати и вашата одлична физичката форма. Ако до сега тоа не го правите, почнете да се занимавате со спорт, и тоа одберете некоја повозбудлива активност.

Девица

Почетокот на месецот со полна Месечина ќе биде вознемирен и од други планети, па продолжува стресниот период. Стресот ќе се должи, на пример, поради промена на некоја вообичаена активност или поради некој погрешен потег, или пак, поради заминување на член од семејството со што можат да се променат вашите сакани навики. Ненадејните „магии“ пристигнуваат на 6-ти март, под влијание на многу добрата Месечина, а Меркур и Венера стануваат позитивни. На 21-ви Месечината е многу поволна за инвестиции и добивки. Месецот ќе заврши во знакот на задоволството, со речиси полна Месечина која ќе го најави триумфот на страста.

Вага

Како и секоја година за вас пролетната рамноденица означува момент на криза, која во 2018 година се најавува веднаш по првиот викенд во март, во вторник 6-ти март, кога Меркур и Венера се позиционираат во непријателски знак. Во овој поглед, може да се појават флуктуации на притисокот поради промената на климата или мали заболувања кои можат да предизвикаат мигрена. Вториот дел од март не е во знакот на материјалните добивки. Морате да најдете вентил за да ја намалувате секојдневно напнатоста, а 31-ви однапред резрвирајте го за некаква поголема спорстка активност, инаку ризикувате да „пукнете“ од нервоза.

Шкорпија

Месецот ќе почне со солидна заштита од планетите. Од 17-ти март, со поддршка на Марс, ќе добиете неверојатна истрајност и упорност во нешто што веќе го правите. Што се однесува до љубовта, таа ќе биде брза, во сексусалните врски ќе ве направи алчни, а новите врски ќе бидат премногу избрзани. Знаете дека повремените средби бараат помалку напор, а доволно ве задоволуваат. Доколку сте во стабилна врска внимавајте да и дадете на саканата личност многу повеќе внимание. Но, за младите, има нежни и слатки ѕвезди, кои ќе направат да почувствуваат убави емоции и големо срцебиење, а многумина искрено ќе се вљубат. За нив особено погодни денови се 5-ти и 6-ти март.

Стрелец

И покрај иритирачкото Сонце, март не ви носи некои големи проблеми. За вас, в петок на 9-ти март, зимската сезона завршува порано и во тој момент вашата пролет веќе започнува. Месечината може да биде комплицирана за односите со семејството, но сепак на емотивен план ќе ви донесе нов воздух. Меркур, Венера и Уран се во многу поволна поставеност, и прават страсна комбинација со Марс на небото – подгответе се за нова голема страсна врска. Сепак, сите овие планети, иако делуваат „нагло“ и со оган, не го нарушуваат здравјето, така што ќе бидете во одлична форма.

Јарец

Традицијата вели дека Марс е луд месец (луда баба Марта), на крајот на краиштата тоа е месец на Марс кој ќе пристигне во вашиот знак, во сабота на 17-ти. Оваа планета ја карактеризира целата ваша 2018 година, бидејќи ќе помине многу време на вашето небо или во Водолија во близина на вашата „куќа“. Кога Марс пристигнува на небото, тензијата се зголемува, но овојпат тој ќе и се противи и на Венера, планетата на љубовта, па лудости на љубовно поле не се исклучени. Бидете претпазливи овој месец дури и на работното место, во воздухот има премногу „електрична“ енергија: нема потреба да ги блокирате деловните иницијативи, туку само да се биде попретпазливи.

Водолија

Месецот ќе започне веднаш со енергични чекори, за вас пролеета веднаш ќе пристигне, зашто доаѓа од пријателскиот Овен во астрална релација со Меркур и Венера. Оваа извонредна поставеност на планетите ќе ја почувствувате на 6-ти март. Месецов ќе биде карактеристичен по големата агилност на мислата, која ќе ви овозможи да завршите некои поголеми проекти или да заклучите важни договори. Меркур станува сериозен во сугерирањето на вистинско решение за борба против нападите кои ви доаѓаат од блиски луѓе. Оттука март е идеален месец за да се соочите со тешкотиите и недоразбирањата кои ви ги предизвикуваат некои од колегите, но и со недоразбирањата во семејството и со некои пријатели. И важно ќе биде да го направите тоа соочување.

Риби

Март за вас започнува со нервозна Месечина, исто така деликатна за вашето здравје. На овие две работи веќе предочени (нервозата и здравјето), треба повеќе да внимавате за време на осцилациите на Месечината кои ќе се случат на 2-ри и 9-ти март. Настрана ова, месецот ќе биде полн со интересни и позитивни идеи и предлози. Оставете овој стресен прв дел од месецот да помине. По него, следува многу силна поддршка која ќе ја почувствувате кон средината на март. Рибите кои имаат добар проект може да го остварат овој месец. На полето на пријателствата ќе уживате одлична заштита, а емотивните врски кои евентуално би ги оствариле ќе бидат во знакот на многу цврсти темели. На 31-ви март очекувајте материјална добивка или воопшто, многу поповолна економска ситуација.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Ова е сурвата реалност – Писмо на младата македонска изгубена генерација

Ова е сурвата реалност – Писмо на младата македонска изгубена генерација…

Станавме нација која се дебелее од леб, затоа што за месо нема пари. Станавме земја на исфрустрирани родители затоа што на децата не можеме да им овозможиме ни стоти дел од нормалните работи што ги посакуваме. Станавме земја на раскарани сопружници затоа што постојано сме под стрес, постојано нервозни, хронично несреќни.

Станавме губитници, а не ни е јасно зошто. Чесно завршивме школи, чесно ја работиме својата работа, но оваа држава не е задоволна – нè цеди додека не цркнеме и нè убедува дека така мора. Дека така треба. Дека тоа е совршено нормално. Побргу би нè погребале, но не можат додека плаќаме даноци и придонеси. Наместо да викаме „Сакаме подобро!“, ние шепотиме дека може да биде и полошо. Нема стремеж кон посреќен живот, туку само страв од поголема несреќа.

Срамно ја нарекуваат минималец најниската плата во овој дел од светот, со која не можат да се покријат ни минималните трошоци. Двајца родители на минималец, со две деца дома, се подготвуваат за купување зимски јакни како да станува збор за купување нов автомобил. Нашите работници се најобесправени во Европа.

Немаат пари да се лекуваат, да ги поправат забите, да ги зашијат чевлите. Штедат на огрев, крпат една дупка додека друга се отвора, должат за струја, за дрва, им доаѓаат извршители, стравуваат дека ќе останат и без она малку што го присобрале. А потоа се разболуваат, па и болни одат на работа, затоа што е луксуз да се отиде на боледување. За тоа време цената на трудот се зголемува три-четири денари. Нè убедија дека и тоа е нормално и дека така треба.

Ни ги понижија родителите на старост, ги натераа да копаат по контејнерите наместо по години работа да избираат бањи каде што малку ќе закрепнат, ќе ги намалат болките, ќе го подобрат здравјето. Наместо да си играат со внучињата, ги гледаат преку „Скајп“ затоа што од оваа земја заминаа сите што можеа.

Децата ни растат во уверување дека е нормално така да се живее, затоа што не знаат поинаку. За разлика од семејствата во нормалните земји, кај нас не можете да испланирате да отпатувате некаде со децата за време на празници, за децата да ви се запознат со други култури, да ги посетат знаменитостите од учебниците…

P.S Навистина не знам чие е писмово и кој го напишал ова… но веројатно е најтажната и најсуровата реалност опишана баш така како што е…

Пишува: Ивана Наскова на Фејсбук

Continue Reading

Uncategorized

Убија тројца полицајци во Арачиново, денес двајца од нив се мртви, третиот е…(ФОТО)

Убија тројца полицајци во Арачиново, денес двајца од нив се мртви, третиот е…(ФОТО)

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе втора ослободителна пресуда за Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, обвинети во случајот на тројцата убиени полицајци Кирил Петрушевски, Ацо Ангеловски и Ерол Готак, на влезот во Арачиново во јануари 2000 година. Од натамошен прогон во меѓувреме беа ослободени и обвинетите, сега веќе починати, Башким Асани и Агим Асани.

Судскиот процес за убиството на тројцата полицајци трае 18 години. На овие жители на Арачиново им се судеше затоа што, според обвинението, ги застрелале полицајците Петрушевски, Ангеловски и Готак.

По денешната ослободителна пресуда Лирим Динарица пред зградата на судот изјави дека во нивна одбрана имало 100-тина сведоци кои изјавиле дека тие немале ништо со случајот што им се ставал на товар.

-Жално е што во нашата Република Македонија, морам ова да го кажам, во затворите лежат невини луѓе. И не само во овој случај. Минавме 18 години тортура и малтретирања низ овие судски лавиринти и само нашата кожа знае како ни било, изјави Динарица.

Тројното убиство се случи на 11 јануари 2000 година, на влезот во Арачиново.

Шестмината обвиенти во досегашната судска постапка еднаш веќе добија ослободителни пресуди поради немање докази, но Апелациониот суд по жалба на Обвинителството ја укина првостепената пресуда и постапката ја врати од почеток.

На повторената постапка, Скопското обвинителство поднесе обвинителен акт и за уште едно лице, Емрула Емрулај, а постапката беше запрена за Агим Асани кој беше убиен пред Стоковната куќа „Илинден” во февруари 2007.

Според обвинението, шестемина во доцните часови од заседа ги застрелаа полицајците Петрушевски, Ангеловски и инспекторот Готак, кои на влезот од селото учествувале во акција за пронаоѓање украдени луксузни автомобили. Тројцата полицајци беа изрешетани од автоматско оружје.

Првообвинетиот Динарица во истражна постапка го признал делото и во детали го опишал настанот, но на судењето го сменил исказот, велејќи дека признанието во истрагата го дал под присила.

Судскиот процес на почетокот се одвиваше под силно полициско обезбедување. Сега обвинетите се бранат од слобода. Во текот на овие неколку години се променија неколкумина судии кои го работат предметот.

Continue Reading

Uncategorized

Шар Планина крие страшна тајна: Досега, на Шар Планина се забележани неколку…

Шар Планина крие страшна тајна: Досега, на Шар Планина се забележани неколку…

На Косово, каде што одат мигрантите потиснати од Европската унија, врие котел во кој се наоѓаат и оние кои не сакаат, но и оние кои ги врбуваат луѓето во варварскиот „калифат“, и нарко дилери, и специјални служби на разни земји, и којзнае уште што, се наведува во репортажата на рускиот новинар Антон Љадов прикажана на ТВ каналот „Русија“

Маршутата која поголемиот број од мигрантите ја поминуваат до Косово е доста тешка и води низ планини. Сепак, на Косово нема никакви огради, поради што за нив ова е наједноставниот и најреалниот начин да се вовлечат во Европа.

Неизвесен пат низ планините

Бидејќи во планините е доста ладно, и веќе има снег, движењето е исклучително тешко. Бегалците застануваат одвреме навреме да се одморат, отварајќи атори. Тие дури не ни сфаќаат дека не само што има мечки, туку и целата оваа територија е под контрола на албански борци – вахабисти. Тука не шетаат ниту локалнте жители.

Кажано им е да не одат над 500 метри висина бидејќи оттаму почуваат кампоите за обука на екстремистите. Терористичките организации на Шар Планина постојат уште од косовската војна во 1999 година и 2001 во Македонија.
Цветко Стојчетовиќ, локален земјоделец, раскажува дека бегалците во последно време ги има се поеќе. Тие се спуштаат од планината знаејќи дека во кампот ќе им дадат се што им треба. До миграциониот центар има 60 километри. Понатаму се контрола и боликава жица. Бегалците не ги путаат новинарите. Забрането е снимање со камера и фото-апарат, дури и со диктафон.

„Одам во Англија преку Косово поради тоа што ова е слаба држава, речиси без контрола. Зарем овде би не фатиле сите нас, да го дознаат моето вистинско име? Јас на пример поминав три месеци во Саудиска Арабија. Таму многумина се обвинети за поврзаност со терористи. Во миграциониот центар не знаат дека бев во затвор. Но, сепак ме пуштаат во Европа. При крај сум со пари. А вакви како мене има во последните девет месеци повеќе стотина.

Ниту нормална храна, ниту пари. Секако, луѓето се во очај. Што преостанува?

Не пуштаат од седум изутрина до десет навечер и многумина излегуваат и бараат друг живот. Овде има организации кои ветуваат добар живот, но ги приморуваат да работат страшни работи. Ако стапиш во нивните редови, добиваш се. Такви места има многу“, раскажува Заки, еден од бегалците

Балканска претстолнина на џихадизмот

Градот Витина. Два километри од границата. Областа ја нарекуаат претстолнина на џихадизмот на Балканот. Тука се наоѓа џамија во која доаѓаат голем дел од бегалците. Оваа област потполно ја контролираат албанските групации. Џамијата се прослави со тоа што пред неколку години во неа беа поставени фотографии на Осама Бин Ладен.

„Во последно време овде има многу млади кои дошле од Алжир, Мароко. Тие прво живеат во миграцините центри, а потоа доаѓаат кај нас. Многумина ги примаат во своите станови, куќи“ вели имамот на џамијата.

Вакви џамии на бегалската рута од Грција преку Македонија кон северот на Европа е невозможно да се пребројат. Радикалниот исламизам на Балканот напредува со геометриска прогресија.

Скопје. Претстолнината на Македонија. На една од зградите има знаме, симбол на терористичката организација Ал Нусра, огранок на Ал Каеда во Сирија и Ирак. На нивен грб се илјадиници невини жртви.

Организацијата постојано добива свежа крв, форимрана и добро организирана мрежа која ја поврзува Македонија, Косово, Албанија и Босна и Херцеговина, опремена за спроведување на терористички напади.

Во областа во која се врбуваат младите, силите на КФОР ретко се наоѓаат. И тоа, без обзир на огромната воена инфраструктура која ја имаат на Косово, нагласува Милован Дрецун, шеф на делегацијата на парламентот на Србија во комисијата за колективна безбедност и соработка.

Лидерот на терористите во Бондстил

Американската база Бондстил. Најголемата база на Балканот. За да ја обиколите, макар првиот полигон, потребно е да препешачите километри, но судејќи по навигаторот, тука има цел град. Касарна за 7.000 луѓе, стрелишта, платформи за хеликоптери. Ова место е познато по тоа што токму тука работел човекот кој се презива Мухаџери. Овој човек во Сирија го предводи албанскиот огранок на ИСИС.

Новинарите неколкупати го прогласуваа за загинат, но според податоците на телевизиската мрежа РТК на Косово, тој не само што е жив, туку периодично извезува нови борци од Косово на територијата на Ирак и Сирија.

„Борците тука прават што сакаат и тоа пред очите на НАТО. Американците дури не се обидуваат ниту да ги следат. Погледнете ја мојата рака! Излегував од служба, седнав во автомобилот и почнаа да пукаат на мене, албански џелати, само затоа што не бев во лента. Мојата глава беше на 15 сантиметри од цевката на пиштолот.

Куршумите ми ги здробија коските. Ми ја избија вилицата. Ги собирав остатоците по патот и едвај се довлечкав до болница. Натовците беа во близина и се правеа дека ништо не забележале, а следниот дан пријдоа и прашаа што се случило. Како да не биле тука! “ објаснува православниот свештеник Драган.

Continue Reading

Trending