Connect with us

Македонија

Ексклузивно видео: Моќта на брановите во Охридско езеро, урнаа огромна куќа (ВИДЕО)

Ексклузивно видео: Моќта на брановите во Охридско езеро, урнаа огромна куќа…

Силен ветар проследен со врнежи од дожд го погоди регионот на Охрид денеска и го разбранува Охридското Езеро предизвикувајќи бранови високи од 1,5 до 2 метри.

Водостојот на езерото по последните врнежи од дожд е релативно висок. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи уште од вчера нивото е три сантиметри над дозволениот максимален водостој.

Според метеоролозите, во текот на денот ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди, топло и доста ветровито.

Ќе дува засилен повремено силен јужен ветер (над 80 км/час, а на планините и над 100 км/час). Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Високите бранови предизвикаа и поплавување кај дел од објектите што се наоѓаат на крајбрежјето, одноно на платформите и терасите кои се на првата линија на езерото.

Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

Погледнете што се случува во Охрид:

Никој го нема видено Охридско езеро вакво: Силно невреме, бранови високи и до 5 метри, водата веќе…(ФОТО)

Силен ветар во Охрид и охридско, летна лимен покрив, скеле, падна бор.

Силен ветар го зафати охридскиот регион. Ветрот кој дoстигна брзина од над 90 километри на час, предизвиа низа проблеми за граѓаните.

Во Населбата Христо Узунов падна бор над автомобил, предизвика матријална штета. На улицата „Никола Карев“, кај маркетот „Тинекс“ паднат е лимен покрив, а во близина на евангелистичката црква каде се гради зграда летна скеле.

За среќа, повредени минувачи нема.

Погледнете ги видеата во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

Погледнете ги фотографиите во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

   

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending