Connect with us

Забава

Најлошо место за носење на телефонот е џебот! Погледнете на кои опасности се изложувате!

Најлошо место за носење на телефонот е џебот! Погледнете на кои опасности се изложувате!

Денешните смартфони се крајно деликатни направи на технологијата, иако ги третираме потполно на друг начин.

Покрај тоа  што тие можат многу лесно да се скршат, тие константно емитуваат радијација и топлина.

Поради тоа е многу важно да не биде блиску до вашто тело поради тоа што горенаведените телефони можат да бидат прилично опасни.

  1. Може да ви направи проблем со грбот

Здравствените стручњаци приметиле дека се зголемил бројот на пациенти кои се жалат на болка која почнува од задникот и се спушта до ногата надоле.

Они сметаа дека единствен виновник за тоа е телефонот кој го носиме во задниот џеб.

Исто така овие проблеми можат да бидат предизвикани и од носење на новчаник.

  1. Зголемување на шансите да го скршите својот телефон

Освен доколку не носите фармерки или панталони со патенти на џебовите тогаш вашиот смартфон воопшто не е сигурен. Носењето на телефонот во задниот џеб ги зголемувате шансите да седнете на него а со тоа и се зголемуваат шансите за да се оштети. Дополнително и доколку вашите џебови немаат патент големи се шансите да ви испадне лесно особено кога се слекувате за во тоалет.

  1. Можете да предизвикате сериозни здравствени проблеми кога телефонот е премногу блиску до вашето тело.

Едно истражување во 2014-та година отри дека носењето на смартфон во предниот џеб може негативно да влијае на бројот на сперматозоиди кај машките поради тоа што  радијацијата се зголемува кога телефонот има лош прием на мрежа.

  1. Можете да се изгорите

Иако можеби ви изгледа како шала, заебележан е случај на тинејџерка која е здобила со изгореници од втор и трет степен откако нејзиниот телефон се запалил во џебот од панталоните додека одела на школо.

Истото и се случило и на една тинејџерка која својот телефон го носела во задниот џеб.

Дколку телефонот не е изложен на воздух кој би го изладил, може да дојде до расипувањ, па дури и до палење.

  1. Сите останати начини на кои можете да го оштетите телефонот

Ако во ист џеб ги носите и клучиве од колата или станот или пак ситните пари, лесно можете да го оштетите екранот на телефонот.

Тука ќе го спомнеме и потењето кое може да ги навлажни џебовите и да доведе до дополнителни штетувања

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави вирално видео во кое девојка со име Савана Ајас од Тексас во куќата во која таа живее со семејството, нејзиното момчеја побарало за жена и тоа пред нејзиниот татко.

Ова „запросување“ се случило за први април и всушност е првоаприлска шега на која татко то на девојчето многу добро „наседнува“.

Неговата реакција е она што ја заинтересира целата јавност. Иако да бидеме реални, гледајќи на тоа колку се мали „младите“ па и секој родител би изреагирал на тојначин.

Што е уште поинтересно целиот настан во кој момчето клекнува и ја запросува неговата девојка пред целото нејзино семејство, го снима мајката на девојчето а може да се забележи дека главен кадар е таткото.

Неверување и зачуденост дали ова стварно се случува, е реакцијата на таткото.

На видеото се слуша како мајката бара тој да искоментира нешто но тој буквално е занемен и останат без зборови.

На крајот, сите извикуваат „први април“ односно дека се работи за првоаприлска шега по што сигурно на таткото му олеснило.

Неговата ќерка го објавила видеото на Твитер со порака дека добро го прелажала својот татко.

Целата ситуација која е преточена во видео е прегледана повеќе од 5,5 милиони пати.

Погледнете ја целата ситуација:

Continue Reading

Забава

Секогаш имајте еден од нив покрај вас: Ова се најпозитивните хороскопски знаци кои го сакаат животот!

Една од најтешките работи што човек треба да ја направи е да остане позитивен кога изгледа дека сè околу него се распаѓа. Ова е навистина тешка задача, но овие 3 хороскопски знаци ќе го направат тоа без никакви проблеми.

Овен

Овните се добри луѓе, можат добро да ги пресудат работите и секогаш ги извлекуваат и негативните и позитивните нешта од секоја ситуација. Никогаш нема да ги видите депресивни само затоа што го гледаат животот од својата светла страна. Покрај тоа, повеќето Хороскопски знаци се активни и лесно можат да добијат ендорфини, благодарение на танцување, велосипедизам или други интензивни вежби.

Лав

Позитивизмот на Лавот лежи во фактот дека знаат колку е важно да бидат благодарни за она што го имаат. Тие можат лесно да наведат најмалку 5 работи кои ги прават среќни секој ден. Тие сакаат, понекогаш и премногу, но таа љубов го отвора прозорецот кон светот. Тие се чувствуваат задоволни и корисни кога се вклучуваат во добротворни иницијативи и волонтерски организации.

Близнаци

Близнаците се вечно насмеани и изгледаат навистина среќни. Тајната на нивниот позитивен став кон животот е дека тие се бескрајно отворени за светот. Кога се чувствуваат тажни, сакаат да разговараат со пријателите и брзо ги враќаат на светлата страна на животот. Во принцип, тие гледаат кон иднината со очекување и надеж, без разлика што им се случува во сегашноста.

Извор: zenskimagazin.mk

Continue Reading

Забава

Дами внимавајте: Доколку ги покажува овие знаци, тој ќе ви го скрши срцето!

Пребрзо зближување

Само што се запознавте, а тој веќе сака да го знае секој детаљ од вашиот живот, од тоа какво детство сте имале до список на вашите поранешни партнери. Но тоа не значи дека е искрено заинтересиран за вас, а најдобро го издава темпото со кое ја споделува својата интима. Доколку само ве испрашува, а за себе не говори ништо, тогаш нешто не е во ред.

Вашето тело не реагира

Понекогаш и вашето тело може да ви испрати сигнали дека тој не е за вас. Некои реакции не можете да ги контролирате, а доколку почувствувате тензија во градите или било каква друга непријатност секој пат кога сте со него, тоа може да биде вроден инстинкт кој ви вели да раскинете со него.

Зборува едно, а прави друго

Доколку неговите зборови не се проследени со дела, тоа е јасен знак дека не можете да му верувате. Доколку забележите дека тој зборува едно, а прави друго, едно е сигурно – вие на крајот ќе останете разочарани.

Непредвидлив е

Прво ве опсипува со комплименти и ви симнува ѕвезди, а потоа два дена подоцна воопшто не ви одговара на вашите пораки и повици? Таквото однесување укажува на маж на кој не можете да се потпрете и кој не ве заслужува бидејќи има големи шанси емотивно да останете повредени.

Continue Reading

Trending