Connect with us

Македонија

Најмоќната фотографија од невремето во Охрид: Погледнете како брановите ги проголтаа големите бродови (ФОТО)

Најмоќната фотографија од невремето во Охрид: Погледнете како брановите ги проголтаа големите бродови…

Навистина ужасно, погледнете што им направија огромните бранови во Охрид, на големите бродови…

Силен ветар во Охрид и охридско, летна лимен покрив, скеле, падна бор.

Силен ветар го зафати охридскиот регион. Ветрот кој дoстигна брзина од над 90 километри на час, предизвиа низа проблеми за граѓаните.

Во Населбата Христо Узунов падна бор над автомобил, предизвика матријална штета. На улицата „Никола Карев“, кај маркетот „Тинекс“ паднат е лимен покрив, а во близина на евангелистичката црква каде се гради зграда летна скеле.

За среќа, повредени минувачи нема.

Фотографијата која ќе ја погледнете во продолжение е во сопственост на 

Погледнете во продолжение што се случуваше во Охрид:

Погледнете што се случува во моментов во Охрид: Низ целото крајбрежје, и најблиските куќи има…

Јужен ветер и вечерва дува во Охрид, но со послаба сила од вчерашниот ден кога разбрануваното езеро предизвика големи штети на угоститески објекти и плажи во централното подрачје.

Надојденото Езеро и натаму се прелева на кејот и пониските делови во центарот на градот, но брановите не се така разорни како вчера, кога целосно беше урнат дрвениот Мост на желбите кај Канео и беа уништени летните тераси и платформи на угостителските објекти кои ја бројат штетата од невремето.

Во недела ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси се очекуваат во раните утрински часови во западните, а околу пладне во источните делови од земјава, каде за кратко време можно е да наврнат над 15 л/м2 дожд.

Попладне облачноста ќе се намали. Посвежо време со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни ќе има и во текот на наредната работна седмица, освен во вторник кога ќе биде претежно суво.

На планините ќе врне снег. Во четврток се очекува и значително заладување, па врнежите речиси насекаде ќе бидат од снег, информира УХМР Македонија.

Извор: http://www.ohridnews.com

Погледнете што се случува во моментов таму:

Погледнете што се случуваше таму во текот на денов:

Навистина ужасно, погледнете што им направија огромните бранови во Охрид, на големите бродови…

Силен ветар во Охрид и охридско, летна лимен покрив, скеле, падна бор.

Силен ветар го зафати охридскиот регион. Ветрот кој дoстигна брзина од над 90 километри на час, предизвиа низа проблеми за граѓаните.

Во Населбата Христо Узунов падна бор над автомобил, предизвика матријална штета. На улицата „Никола Карев“, кај маркетот „Тинекс“ паднат е лимен покрив, а во близина на евангелистичката црква каде се гради зграда летна скеле.

За среќа, повредени минувачи нема.

Погледнете ги видеата во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

   

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending