НЕВЕРОЈАТНО! Снег и зима стигна и во најжешката пустина во светот – САХАРА! (ВИДЕО) (ФОТО)

Свет

НЕВЕРОЈАТНО! Снег и зима стигна и во најжешката пустина во светот – САХАРА! (ВИДЕО) (ФОТО)

Прв пат во последните 50 години падна снег во јужниот дел на Мароко, каде се „забелеа“ палмите.
Метеоролошката служба на Мароко соопшти дека снег паднал на југоистокот од земјата и дека тоа е последица од ладниот бран.

Во тој дел паднал пет до осум сантиметри снег, пишуваат од Вашингтон пост.

Весникот наведува дека на почетокот на јануари во најтоплата путина на светот Сахара паднал снег.

Тој феномен е последица од ледениот бран, кој најмногу го погоди северот од Алжира.

На видео снимката се гледаат траги од снег, каде песочните делови се делимично прекриени со снег.

Погледнете го видеото:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *