Connect with us

Македонија

Ова е листата на најбогатите во регионот! Меѓу нив и еден добро познат Македонец!

Ова е листата на најбогатите во регионот! Меѓу нив и еден добро познат Македонец!

Форбс е магазин кој континуирано вади листа на најбогати луѓе во светот. Според нивните податоци босанските медиуми направиле листа на најбогати луѓе во регионот.

Во таа листа има голем дел кој од други држави се доселиле во Балканот но има и такви кои се иселиле од тука и живеат низ светот.

Во таа листа се најде и еден македонец. Погледнете ја го целосниот изглед на таа листа:

Србија-Филип Цептер: 5 милијарди

Милан Јанковиќ, попознат како Филип Цептер, завршил Економски факултет во Белград и после тоа отишол во Виена, каде останал цел живот и изградил империја. Во 1986 основа сопствена фирма под името Цептер која денес работи во 40 земји. Неговото богатство е проценто на 5 милијарди. Сега живее во Монако.

Црна Гора – Таксин Шинаватра: 1,78 милијарди

Поранешен тајландски премиер сега живее и работи во Црна Гора , а е тежок 1,78 милијарди долари. Беше премиер на Тајланд од 2001 до 2006 , кога во таа земја се одигра пуч кој го исфрли од власт. Обвинуван беше за корпуција, а едно време имаше и дел во акциите на фудбалскиот клуб Манчестер сити. Се збогатил благодарение на својата Шин корпорација за телекомуникација. Продолжил да ужива во лускузен живот во Црна Гора.

БиХ – Кенан и Дамир Хастор: 412 милиони

Браќата Хастор ја наследиле компаниите Prevent и ASA Group од својот татко, кои се занима ваат со разни дејности, а тие им донеле богатство од 412 милиони. Тие се далеку од очите на јавноста и за Балканот се непознати. Ги нема во вестите на локалниот џет сет, политички се невидливи, и засега немаат никаква желба да се експонираат медиумски. Тие живеат во Германија каде ја преземале менаџерската позиција на бизнисот.

Хрватска – семејство Лукшиќ: 15 милијарди

Дури и 15 милијарди долари го сочинуваат семејството Лукшиќ меѓу најбогатите Хрвати. Веќе на почетокот на 20 век, Поликарп Лукшиќ емигрирал во Чиле каде што се оженил со Боливијка и го добил својот син Андре. Токму тој ги покренал бизнисите што му донеле милиони на семејството. Тој се занимавал со разни индустрии и инвестираше во сè, најмногу во Европа, а потоа во Чиле.Заработил големо богатство. Денес ова семејство има многу луксузни хотели на хрватското крајбрежје.

Македонија – Јоран Камчев: 238 милиони

Сопственикот на “Орка Холдинг” е најбогат човек во Македонија со 238 милиони долари според листата на Форбс. Камчев ја наследил од неговиот татко текстилната компанија, која всушност била приватизирана од поранешна државна спортска компанија. Во Македонија тоа се смета за “плејбој”, бидејќи двапати се женел и разведувал. Поради затајување на данок против него е водена и истрага, но тој тогаш избегал од земјата, пишуваат медиуми од регионот за него. После тоа е уапсен и поминал 12 часа во затвор пред да излезе со кауција.

Словенија – Иза и Само Логин: 700 милиони

Моќната словенечка двојка стекнала огромно богатство од нула – благодарение на апликацијата Talking Tom Cat. Кога една мачка раскажува приказни, повторува реченици, хумористично реагира на допир, мие заби и на различни начини 7 го забавува корисникот, лансирана во јули 2010 година, стана многу брзо светски хит и им донесе милиони. Тие успешно работат во неколку земји, го проширија својот бизнис и потпишаа договор со “Дизни”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending