Connect with us

Спорт

Освоите бесплатно патување и карти за да ја бодрите Македонија – еве што треба да направите! (ФОТО)

Освоите бесплатно патување и карти за да ја бодрите Македонија – еве што треба да направите…

Нашинец од Торонто чести двајца да навиваат за Македонија на негова сметка- но има неколку услови.

Фантастичните игри на македонската ракометна селекција на Европското првенство (ЕП) во Хрватска не ги воодушеви буквални сите во нашата држава, туку рамнодушни на големото срце на избраниците на Раул Гонзалес не останаа ниту нашинците од дијаспората, особено тие од прекуокеанските земји кои немаат никаква можност да дојдат и во живо да ги бодрат жолто-црвените.

Но, огромната желба барем на некој начин да биде дал од оваа магична атмосфера која изминатава недела владее во Загреб, а денеска се пресели во Вараждин донесе и невообичаени потези на дел од Македонците кои живеат од другата страна на Атлантикот.

Некако најуникатен е потегот на велешанецот Тони Темелковски од Велес, кој на Фејсбук понуди да ги плати трошоците за две лица кои сакаат да ги следат средбите на Македонија од втората фаза. Тој го плаќа ноќевањето, билетите како и патните трошоци, додека на среќниците е само самите да ја организираат авантурата.

„Донацијата е од срце, поради тоа што би сакал да сум таму, но не можам. Оваа прилика не ја користам за фалење, ниту за привлекување внимание, чисто сакам да ја поттикнам дијаспората и сите кој ги следат ракометарите од пред малите екрани, а не се во можност да бидат таму, да донираат како мене за поддршка на нашата силна репрезентација! За МАКЕДОНИЈА!“, напиша Темелковски.

Единствено што иселеникот со срце големо како планина бара од нив е да му испратат фотографии и видеа од атмосферата во Вараждин. За да почуствува како и тој да е дел од феноменот наречен навивачка фаланга.

Погледнете го линкот во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

Донирам финансиски средства, за две лица, кој сакаат да ја подржуваат нашата ракометна репрезентација во живо, на…

Toni Temelkovski 发布于 2018年1月17日

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Спорт

Оваа гимнастичарка го посрамоти Роналдо! Еве како се прават ножички (ВИДЕО)

Оваа гимнастичарка го посрамоти Роналдо! Еве како се прават ножички (ВИДЕО)

Гимнастичарката која потекнува од Шпанија, иако е веќе во „пензионерските денови“ покажа како изгледа изведување на познатите ножички во нејзин стил.

Ретко кој би можел да го направи тоа освен доколку не е гимнастичар.

Се работи за 37 годишната Алмудена Сид Тостадо која потекнува од Шпанија, и која веќеима ставено крај на својата гимнастичарска кариера но и покрај тоа сеуште знае да покаже некои од своите вештини кои ги стекнала одека се занимавала со спорт.

Таа на изненадување на своите фанови на Инстаграм сподели видео во кое ја подигнува ногата и ја погодоува топката која е над нејзината глава, но разликата со фудбалерските ножички е тоа што таа со едната нога стои на земјата.

Погледнете го видеото:

„Гимнастички ножички, без да се фрламе на земја и да ја расипуваме фризурата, напиша преубавата Шпанка на Инстаграм.

Тоа е одговор на прекрасниот гол на Роналдо против Јувентус пред неколку дена.

Ногата на португалскиот мајстор при ударот беше на висина од 2,38 метри што ги воодушеви сите.

Но Роналдо скокна, а Алмудена на скоро два метри висина, топката ја удри со другата нога стоејќи на земја.

Погледнете и дел од нејзината колекција на фотографии на инстаграм:

Continue Reading

Спорт

Ексклузивно видео: Шампионот Мекгрегор со неговата банда нападнаа автобус полн со ММА Борци

Ексклузивно видео: Шампионот Мекгрегор со неговата банда нападнаа автобус полн со ММА Борци

Светскиот шампион во ММА, Конор Мекгрегор пред неколку дена, задно со својата екипа, го нападнал автобусот на противникот Хабиб Нурмагомедов.

Целата ситуација се случила во „Барклис центарот“ во Бруклин, Њујорк.

После ваквиот напад беше распишана потерница за негово наоѓање но тој самоволно се предал на полицијата.

Но протече и видео од целата ситуација во која јасно се гледа како Мекгрегор заедно со десетина негови колеги сакаат да го нападнат автобусот во кој биле Нурмагомедов и неколку други борци во ММА.

Во еден момент Мекгрегор започнува со фрлање на предмети по автобусот и како резултат на тоа двајца од борците во автобусот се повредени.

Поради ваквата постапка на Конор Мекгрегор му се заканува одземање на титулата и шампионскиот појас.

Тој после неговото предавање во полицијат платил кауција и е пуштен на слобода.

Погеднете ја целата ситуација:

Continue Reading

Македонија

Ракометарите на Вардар уште еднаш докажаа дека се број 1!

Ракометарите на Вардар уште еднаш докажаа дека се број 1!

Пет ракометари плус тренерот Раул Гонзалез се најдоа меѓу најдобрите во изборот на СЕХА за оваа сезона.

Гласаа капитените на десетте екипи учеснички.

За најдобар голман најмногу гласови доби Иван Пешиќ (Мешков Брест).

Најмногу гласови за лево крило доби Тимур Дибиров (Вардар).

Десно крило: Златко Хорват (ППД Загреб).

Пивотмен: Жарко Пешевски (Металург).

Лев бек: Вуко Борозан (Вардар).

Среден бек: Лука Циндриќ (Вардар).

Десен бек: Даинис Криштопанс (Вардар).

Специјалист за одбрана: Илија Абутовиќ (Вардар).

Тренер: Раул Гонзалез (Вардар).

Во категоријата за најкорисен играч – МВП победник е Лука Циндриќ (Вардар).

Continue Reading

Trending