Повторно поскапуваат горивата во Македонија: Погледнете колку ќе поскапат бензинот и дизелот

Македонија

Повторно поскапуваат горивата во Македонија: Погледнете колку ќе поскапат бензинот и дизелот…

Бензинот повторно ќе поскапува: Следната недела повторно ќе поскапат горивата.

Бензините пред две недели поскапеа за половина денар, дизелот за денар. Литар дизел сега чини 59.5 денари по литар.

Цената на суровата нафта на светските берзи во денешното тргување го држи вчерашното ниво, иако во текот на вчерашниот ден, на берзата во Лондон, цената на барел нафта ја проби психолошката граница од 70 долари достигнувајќи 70,26 , а тргувањето го затвори на 69,80 долари за еден барел.

До следната корекција на малопродажните цени има уште помалку од една недела но загрижува нагорениот тренд на цените кои во моментов се на највисоко ниво во последните 3 години.

Останува да видиме каква ќе биде новата цена.

Какви се вашите ставови поврзани со ова прашање, имајќи во предвид дека моментално македонските возачи користат најскапи гориво во изминативе 3 години?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *