Connect with us

Свет

Погледнете како изгледаат денес децата, кој беа дел од страшниот експеримент на Хитлер (ФОТО)

Погледнете како изгледаат денес децата, кој беа дел од страшниот експеримент на Хитлер (ФОТО)

Идејата на Хитлер била во специјални домови да одгледува стотина илјади силни деца со руса коса, за да до 1972 година направи супернација која би броела околу 120 милиони луше. Освен логорот на смртта, другата најголема тајна на нацистичкиот систем бил т.н. проект Лебенсброн.
Барала автограм од Хитлер и го бакнала, а поради неговата реакција снимката долго била забранета (видео)

Според расистичките идеи на филозофот Алфред Росенберг, техничките детали ги разработел Хајнрих Химлер.
Откриен таен Хитлеров Центар за изработка на нуклеарно оружје

Нацистичките вооружени сили во тој контекст би се зголемиле за 600 СС-дивизии. Со таква воена моќ, сметале дека не можел никој да им се спротивстави. Оваа цела неверојатна идеја за промена на човековата раса на целиот свет била можеби и најлудата замисла која екипата, оспедната со загонетни култови, алхемија и еугеника, можела некогаш да ја смисли.

Идеални им биле Норвежаните, „потомците на Викинг“

– Нордискиот човек е најубавото човечко суштество на светот. И по интелигенција и по својата исклучителна појава, тој е супериорен. Нордиецот има светла коса и сини очи, крал над кралевите во однос на сите останати припадници на човечката раса на Земјата, пишувал Ханс Гунтер, нацистичкиот теоретичар на расите.

Според неговите критериуми, идеални биле Норвежаните, „потомци на Викинг“. Викинзите, според него, делувале идеално ариевско потомство затоа што имале силни особини како и Германците, па дури и подобри. Спека Норвешка не била доволна.

Собирање жени за создаве суперариевска раса

Според планот на Хитлер, основан е специјален тим за „расен избор“ кој низ окупираните земји, односно целиот свет, требал да собере жени за создавање на суперариевската раса.

Агентите биле низ Норвешка, холандија, белгија, Данска, Франција, Велика Британија, Канада, Австралија и САД.
Кога Вермант влегол во земјите, акцијата би тргнале и избраните жени и завршиле во Германија. проектот таму веќе бил во полн замав.

Кон средината на 1936. година Химлер отворил вистински „Лебенсборн“ во еден дворец близу Минхен. Ситемот имал домови за мајки и домови за деца.

Експериментот не одел според планот, Нацистите основале вкупно шест специјални домови за деца и 17 домови за мајки. Секоја Германка која имала повеќе од три деца, добила „Мајчински крст“ како одликување. Тоа било одличје рамно на „Железниот крст“ кој се доделувал за храброст во Германија. Сепак многу делови од експериментот тргнале, за нацистичките еугеничари, во погрешна насока.

На многу новороденчиња со текот на времето косата им потемнувала. Децата кои не останале русокоси, имале тажна судбина – задушување со плин. пред крајот на војната, Хитлер наредил уништување на сите Лебенсборнови деца, но таа наредба никогаш не била извршена.

Нацистите сакале да ги истребат сите деца

Господарот на Рајхот, убеден дека на светот има место само за еден народ, бил уверен дека Германците заслужуваат колективно уништување. Со својот министер за воено стопанство, архитектот Шпер, кој Хитлер го обожавал, Фирерот наредил да ја запали Германија.

За среќа, шпер имал доволно разум и доволно храброст да се спротивствани на наредбата на Хитлер. Истата наредба од Москва, ја издал и Сталин. Тој бил страв за жилавоста на германскиот народ.

Бил уверен дека Германците, доколку не им се уништи индустријата, за помалку до деценија повторно ќе станат опасност за Русија, па наредил тотално уништување, но и таа наредба од некои непознати причини никогаш не била спроведена во дело.

Извор: kumanovskimuabeti.mk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави вирално видео во кое девојка со име Савана Ајас од Тексас во куќата во која таа живее со семејството, нејзиното момчеја побарало за жена и тоа пред нејзиниот татко.

Ова „запросување“ се случило за први април и всушност е првоаприлска шега на која татко то на девојчето многу добро „наседнува“.

Неговата реакција е она што ја заинтересира целата јавност. Иако да бидеме реални, гледајќи на тоа колку се мали „младите“ па и секој родител би изреагирал на тојначин.

Што е уште поинтересно целиот настан во кој момчето клекнува и ја запросува неговата девојка пред целото нејзино семејство, го снима мајката на девојчето а може да се забележи дека главен кадар е таткото.

Неверување и зачуденост дали ова стварно се случува, е реакцијата на таткото.

На видеото се слуша како мајката бара тој да искоментира нешто но тој буквално е занемен и останат без зборови.

На крајот, сите извикуваат „први април“ односно дека се работи за првоаприлска шега по што сигурно на таткото му олеснило.

Неговата ќерка го објавила видеото на Твитер со порака дека добро го прелажала својот татко.

Целата ситуација која е преточена во видео е прегледана повеќе од 5,5 милиони пати.

Погледнете ја целата ситуација:

Continue Reading

Свет

Тажна исповед на мајка на две малолетни деца која проговори во јавноста! Бев изневерувана и претепана…

Тажна исповед на мајка на две малолетни деца која проговори во јавноста! Бев изневерувана и претепана…

Една мајка на две малолетни деца е една од најхрабрите жени кои се обиделе во јавност да проговорат за страдањата кои им ги имаат направено нивните сопрузи.

„Ниту еден маж нема право да удира жена… Насилството не е одговор!“

Се работи за Ема Марфи која објави тажно и емтивно видео во кое раскажува ситуации од немили настани во врската со сопругот која го нарекувала „љубовта на мојот живот“.

Во видеото таа наведува детали за малтретирањата и страдања кои ги преживеала додека била заедно со сопругот.

Неверствата, физичките и психичките малтретирања се само дел од она што го има преживеано.

Нејзината цел е да ги инспирира жените во светот кои се наоѓаат во слична ситуација.

Едното око на 26-годишната мајка на две мали деца е модро како последица на последниот напад на нејзиниот партнер.

Марфи долго време размислувала дали да го објави видеото, пред да одлучи дека мора да го направи тоа за себе и за своите деца.

„Имам 26 години, од Даблин сум, имам 2 деца. Бев во врска две и пол години со маж кој мислев дека е љубовта на мојот живот. Тој беше љубовта на мојот живот. Имавме добри и лоши периоди. Ги ценев добрите, нема да ми недостигаат лошите. За жал, минатата година дознав дека ме изневерил. Дознав во јуни, но тој негираше. Таа ме контактираше во ноември и ми кажа дека е бремена. Па, поради стресот, се породив предвреме. Како што можете да си замислите, целиот свет ми се преврти наопаку.“

„Си мислиш дека познаваш некого… Го сакав толку многу што се обидов да му простам, му дадов уште една шанса и го примив назад“ – вели Марфи.

Но, проблемите не завршиле тука. Таа дознала дека тој повторно ја изневерил.

„Се соочив со него. Се разбира, тој негираше и кога му го фрлив телефонот, тој со тупаница ме удри по лицето. Тоа не му беше првпат. Минатата година ми ја расцепи главата, а претходно уште еднаш ме имаше удрено и имав модро око. Во изминатава година и пол ми кажуваше дека сум параноична и психо, дека сум луда и дека несигурноста еден ден ќе ме убие“ – раскажува таа низ солзи.

„Најпосле сфатив дека НЕ, ова не е прифатливо. Ниту еден маж нема право да удира жена. Не е правилно да се крева рака на жена, а дури сега јас го сфаќам тоа. Имав храброст да си заминам и да одам право кај моето семејство и пријателите, кај луѓето кои ме сакаат.“
„Па, сега сум самохрана мајка на две деца, две прекрасни деца. За жал, кога ќе прашаат каде е татко им, тој нема да биде тука. И тие ќе знаат дека нивниот тато ја удирал нивната мама, а тоа не е нешто што деца би требало да го видат. Не би требало да гледаат какво било насилство.“

„Па, ако некој поминува низ нешто слично… треба да собереш храброст и да избегаш од сè што не е здраво, како насилството. Оди кај твоите пријатели и семејството, луѓето кои те сакаат и се грижат за тебе. Особено ако имаш деца.“

Марфи го завршува видеото со порака до жените кои се физички или психички малтретирани во врската и категорично им вели да ги напуштат насилниците, бидејќи најчесто насилството се повторува.

Видеото на Ема вирално се распространи преку Facebook и има над 10 милиони прегледувања и над 156 илјади споделувања.

Continue Reading

Свет

Се исполнува пророштвото на Нострадамус! Мириса на трета светска војна!

Се исполнува пророштвото на Нострадамус! Мириса на трета светска војна!

Според предвидувањата на најпознатиот светски пророк Нострадамус, Третата светска војан би требалод а започне од блискиот исток.

А според денепните ситуации и случувања во светот можеме да кажеме дека дел од нив и се остваруваат.

Светските медиуми испаднаа со информација дека во наредните неколку дена, американската војска ќе ја нападне Сирија.

Од друга страна пак, Русија дадоа јасно до знаење дека доколку се случи такво нешто тие жестоко ќе одговорат.

После овие ситуации, на голем број луѓе м дојде на памет предвидувањето на пророкот кој наводно го предвидел сето ова односно предвидел дека еден од најголемите судири во историјата на човештвото ќе започне токму баш од Блискиот исток.

„Војната ќе започне меѓу две големи светски сили и ќе трае 27 години. Моментот на големо насилство ќе се совпадне со појава на комета на небото. Тероризмот и природните катастрофи ќе ја уништат нашата планета додека гигантски планети не се доближат до Земјата“ предвидел Нострадамус.

Ова предвидување се толкува како визија за избувнување на војна меѓу Русија и САД, вклучително и нивните сојузници. Некои толкувања велат дека војната ќе избие на подрачјето на Франција по терористички напади и инвазијата на Арапи и муслимани во Европа.

За францускиот пророк се смета дека предвидел голем број светски случувања, како големиот пожар во Лондон, Наполеон и Адолф Хитлер, па се до нападот на 11 септември на Светскиот трговски центар.

Continue Reading

Trending