Connect with us

Свет

Потресна исповед на таткото кој за еден ден ги изгуби двете ќерки: Ниту на најголемиот душман не би…

Потресна исповед на таткото кој за еден ден ги изгуби двете ќерки: Ниту на најголемиот душман не би…

Едно семејство од населбата Ледена Стена во Ниш за само еден ден остана без двете свои ќерки.

Се работи за семејството Петровиќ кое имаше две прекрасни и успешни девојчиња кои редеа 10-ки во своите индекси.

Иако професионален шофер Стојан Н.(30) исто така од Ниш до крајот на својот живот ќе живее со мака и помисла дека со својата постапка згасна две млади души Марија (24) и Милица (270 како и осумдесетгодишниот Светислав Тониќ.

Стојан во неделата, околу 18 часот возејќи по Књажевачката улица со брзина од над 100 км/час, со својата „опел астра“ го усмрти велосипедистот Светислав Тониќ, а потоа излета на тротоар и на автобуската станица речиси ги смачка сестрите Петровиќ.

Таткото на двете сестри Слободан Петровиќ, изјави дека вакво нешто не им посакува ниту на непријателите:

-Немам непријатели, но никогаш никому не би му посакал ваква трагедија. Ова ги уништи сите соништа на нашето семејство. Ова е загуба за државата, која ги стипендираше, фалеше и ги наградуваше нашите ќерки. Милица имаше мастер од психологија, додека Марија требаше наскоро да ја добие таа титула по хемија.

Оттргнати од мајчината прегратка, од државата која не сакаа да ја напуштат и покрај деловните понуди од Германија. Индексите со сите десетки, дипломите, благодарниците и наградите сведочат за зенитот на нивниот успех. Горди сме на нив, иако судбината ни ги грабна кога од нив можевме најмногу да очекуваме, болно рече таткото Слободан Петровиќ и додаде:

„Свесен сум дека засекогаш ги загубивме, но морам да им заблагодарам на луѓето од полицијата и Итната помош, кои се ангажираа брзо да ги префрлат во Ургентниот центар. За жал, Милица почина по неколку часа. Марија ја оперираа и бдееја над неа постојано, обидувајќи се со натчовечки напори да ја оттргнат од прегратката на смртта, за што на лекарите сум им бескрајно благодарен како родител. Судбината така ни ги грабна и засекогаш ги оттргна од родителскиот дом“ објаснува емотивно скршениот родител.

Според кажувањето на таткото Слободан, помалата Марија била голем фан на ФК Партизан.

-Одеше на натпревари, им се восхитуваше и со задоволство ја следеше нивната игра, раскажува таткото.

Додека Слободан ги дочекуваше пријателите, роднините, другарите и другарките од факултето на своите ќерки, кои го тешеа, неговата сопруга Зора, постојано гледаше во екранот на компјутерот со фотографиите на Милица и Марија, листајќи ги нивните албуми.

„Секогаш секаде оде азаедно. Учеа заедно, излегуваа, патуваа и за жал, за последен пат и во смртта отидоа заедно. Моите девојчиња, мојата гордост, се обидуваа да побегнат кога на нив налета автомобилот на лудиот возач, кој си стигна и ги смачка. Ѓубре пијано, проклет да е! Ја изгубивме прво Милица, но и Марија брзо и се придружи, за, како што беше секогаш, да не се раздвојуваат“ – лелекаше и колнеше мајката Зора, милувајќи ги сликите на екранот и во албумот.

Тажната вест за несреќата во семејството Петровиќ ја јави полицијата. Во првиот момент не можеле да поверуваат, па потрчале кон Клиничкиот центар.

Наредните 24 часа биле во агонија, молејќи го Бога за своите деца. За жал, сите надежи беа изгубени вчера по веста дека и Марија почина. Наместо свадбена веселба родителите подготвуваат погреби закажани за во петок на нишките гробишта.

Првата жртва на оваа несреќа Светислав Тониќ (80) е погребан. Според кажувањето на неговите најблиски, настрадал додека со велосипед се враќал од овоштарникот и лозјето каде ја закројувал виновата лоза и сливарникот.

Професионалниот возач имал 1,9 промили алкохол

На возачот Стојан Н. му е одредено задржување до 48 часа. Поради повредите здобиени во сударот, кои не се опасни по живот, тој е уште во Ургентниот центар со полициска придружба. Осомничениот инаку е професионален возач на камион и не смее да има ниту промил алкохол во крвата.

На Стојан по страотната несреќа во крвта му се најдени 1,9 промили алкохол. Се претпоставувал дека поради тоа возел пребрзо и предизвикал крвав масакр.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави вирално видео во кое девојка со име Савана Ајас од Тексас во куќата во која таа живее со семејството, нејзиното момчеја побарало за жена и тоа пред нејзиниот татко.

Ова „запросување“ се случило за први април и всушност е првоаприлска шега на која татко то на девојчето многу добро „наседнува“.

Неговата реакција е она што ја заинтересира целата јавност. Иако да бидеме реални, гледајќи на тоа колку се мали „младите“ па и секој родител би изреагирал на тојначин.

Што е уште поинтересно целиот настан во кој момчето клекнува и ја запросува неговата девојка пред целото нејзино семејство, го снима мајката на девојчето а може да се забележи дека главен кадар е таткото.

Неверување и зачуденост дали ова стварно се случува, е реакцијата на таткото.

На видеото се слуша како мајката бара тој да искоментира нешто но тој буквално е занемен и останат без зборови.

На крајот, сите извикуваат „први април“ односно дека се работи за првоаприлска шега по што сигурно на таткото му олеснило.

Неговата ќерка го објавила видеото на Твитер со порака дека добро го прелажала својот татко.

Целата ситуација која е преточена во видео е прегледана повеќе од 5,5 милиони пати.

Погледнете ја целата ситуација:

Continue Reading

Свет

Тажна исповед на мајка на две малолетни деца која проговори во јавноста! Бев изневерувана и претепана…

Тажна исповед на мајка на две малолетни деца која проговори во јавноста! Бев изневерувана и претепана…

Една мајка на две малолетни деца е една од најхрабрите жени кои се обиделе во јавност да проговорат за страдањата кои им ги имаат направено нивните сопрузи.

„Ниту еден маж нема право да удира жена… Насилството не е одговор!“

Се работи за Ема Марфи која објави тажно и емтивно видео во кое раскажува ситуации од немили настани во врската со сопругот која го нарекувала „љубовта на мојот живот“.

Во видеото таа наведува детали за малтретирањата и страдања кои ги преживеала додека била заедно со сопругот.

Неверствата, физичките и психичките малтретирања се само дел од она што го има преживеано.

Нејзината цел е да ги инспирира жените во светот кои се наоѓаат во слична ситуација.

Едното око на 26-годишната мајка на две мали деца е модро како последица на последниот напад на нејзиниот партнер.

Марфи долго време размислувала дали да го објави видеото, пред да одлучи дека мора да го направи тоа за себе и за своите деца.

„Имам 26 години, од Даблин сум, имам 2 деца. Бев во врска две и пол години со маж кој мислев дека е љубовта на мојот живот. Тој беше љубовта на мојот живот. Имавме добри и лоши периоди. Ги ценев добрите, нема да ми недостигаат лошите. За жал, минатата година дознав дека ме изневерил. Дознав во јуни, но тој негираше. Таа ме контактираше во ноември и ми кажа дека е бремена. Па, поради стресот, се породив предвреме. Како што можете да си замислите, целиот свет ми се преврти наопаку.“

„Си мислиш дека познаваш некого… Го сакав толку многу што се обидов да му простам, му дадов уште една шанса и го примив назад“ – вели Марфи.

Но, проблемите не завршиле тука. Таа дознала дека тој повторно ја изневерил.

„Се соочив со него. Се разбира, тој негираше и кога му го фрлив телефонот, тој со тупаница ме удри по лицето. Тоа не му беше првпат. Минатата година ми ја расцепи главата, а претходно уште еднаш ме имаше удрено и имав модро око. Во изминатава година и пол ми кажуваше дека сум параноична и психо, дека сум луда и дека несигурноста еден ден ќе ме убие“ – раскажува таа низ солзи.

„Најпосле сфатив дека НЕ, ова не е прифатливо. Ниту еден маж нема право да удира жена. Не е правилно да се крева рака на жена, а дури сега јас го сфаќам тоа. Имав храброст да си заминам и да одам право кај моето семејство и пријателите, кај луѓето кои ме сакаат.“
„Па, сега сум самохрана мајка на две деца, две прекрасни деца. За жал, кога ќе прашаат каде е татко им, тој нема да биде тука. И тие ќе знаат дека нивниот тато ја удирал нивната мама, а тоа не е нешто што деца би требало да го видат. Не би требало да гледаат какво било насилство.“

„Па, ако некој поминува низ нешто слично… треба да собереш храброст и да избегаш од сè што не е здраво, како насилството. Оди кај твоите пријатели и семејството, луѓето кои те сакаат и се грижат за тебе. Особено ако имаш деца.“

Марфи го завршува видеото со порака до жените кои се физички или психички малтретирани во врската и категорично им вели да ги напуштат насилниците, бидејќи најчесто насилството се повторува.

Видеото на Ема вирално се распространи преку Facebook и има над 10 милиони прегледувања и над 156 илјади споделувања.

Continue Reading

Свет

Се исполнува пророштвото на Нострадамус! Мириса на трета светска војна!

Се исполнува пророштвото на Нострадамус! Мириса на трета светска војна!

Според предвидувањата на најпознатиот светски пророк Нострадамус, Третата светска војан би требалод а започне од блискиот исток.

А според денепните ситуации и случувања во светот можеме да кажеме дека дел од нив и се остваруваат.

Светските медиуми испаднаа со информација дека во наредните неколку дена, американската војска ќе ја нападне Сирија.

Од друга страна пак, Русија дадоа јасно до знаење дека доколку се случи такво нешто тие жестоко ќе одговорат.

После овие ситуации, на голем број луѓе м дојде на памет предвидувањето на пророкот кој наводно го предвидел сето ова односно предвидел дека еден од најголемите судири во историјата на човештвото ќе започне токму баш од Блискиот исток.

„Војната ќе започне меѓу две големи светски сили и ќе трае 27 години. Моментот на големо насилство ќе се совпадне со појава на комета на небото. Тероризмот и природните катастрофи ќе ја уништат нашата планета додека гигантски планети не се доближат до Земјата“ предвидел Нострадамус.

Ова предвидување се толкува како визија за избувнување на војна меѓу Русија и САД, вклучително и нивните сојузници. Некои толкувања велат дека војната ќе избие на подрачјето на Франција по терористички напади и инвазијата на Арапи и муслимани во Европа.

За францускиот пророк се смета дека предвидел голем број светски случувања, како големиот пожар во Лондон, Наполеон и Адолф Хитлер, па се до нападот на 11 септември на Светскиот трговски центар.

Continue Reading

Trending