Connect with us

Забава

Свет без Интернет: Погледнете како ќе изгледал светот ако Интернетот никогаш не бил измислен

Ова е само едно од многуте можности кои можеле денес да бидат реалност во нашиот свет.

Дали некогаш сте се пронашле сред разговор со постара личност која ви зборувала како светот бил поубаво место пред да завладеат социјалните мрежи и интернетот? Многумина од нас, кои припаѓаме во помладите генерации често знаеме да се најдеме во вакви ситуации, па секој од нас се има запрашано каков би бил животот ако интернетот никогаш не станал хит, а човекот никогаш не би бил зависен од проверување вести, комуницирање со пријатели и ред разни други работи.

Како и да е, нема сомнеж околу тоа дека интернетот го има променето нашиот свет, во смисла на комуницирање, поминување време, забава и пристап до информации.

Се започнало во далечната 1960-та година кога Американците, кои живееле во страв од можноста за нуклеарна војна со Русија, сакале да постигнат метод и да дојдат до начин на пренесување информации низ повеќе компјутери, односно начин кој не би одземал долго време и кои тогашните компјутери би можеле да го процесираат сето тоа.

Но во оваа нова ситуација која ние ќе ја разгледаме денес, интернетот воопшто не бил измислен, па со оглед на тоа, во ова сценарио започнуваме уште во времето кога првите мобилни телефони биле наменети само за комуникација и за СМС пораки.

Првото нешто кое би било драстично различно би бил изгледот на денешните телефони. Кога ќе земеме во предвид дека мобилните телефони односно смарттелефоните се надоградувале со големи екрани на допир со цел да конзумираме повеќе содржина (видеа, слики и слично), тогаш може да се каже дека телефоните во оваа друга реалност никогаш не би имале огромни екрани, односно тие би функционирале со повеќе копчиња, како резултат на развивањето на СМС пораките и телефонските повици.

Иако постои можност многу компании да произведуваат телефони со огромни екрани кои би функционирале на допир, ваквите телефони би имале астрономска цена, (како и денес повеќето) па затоа поголемиот дел од луѓето би се задржиле за поевтин дизајн со копчиња и мал екран.

Кога станува збор за видео игрите на кои секојдневно поминуваме многу време пред малите екрани, тие воопшто не ни би постоеле, а во оваа категорија секако влегуваат и познатите апликации и социјални мрежи како што се Фејсбук, Инстаграм, Твитер, Снапчат и останати.

Непостоењето на видео игрите на нашите телефони би отворило опција за многу компании за видео игри да работат на свои продукти како мини-таблети со контролери и разни копчиња, или пак видео игри кои би се играли со вметнување на картици (дискети) во телефоните, нешто како нинтендо системот, се сеќавате?

Секако, во вакво сценарио треба да се спомнат и промените кои луѓето ќе ги доживуваат во смисла на запознавање, поминување време, и комуницирање, а без повеќето социјални мрежи, луѓето би биле повеќе фокусирани на запознавање други луѓе во вистинскиот свет, отколку на интернет.

Во свет каде што ги немаме социјалните мрежи ниту разни интернет сајтови за да се информираме, главниот извор на информации за тоа што се случува во целиот свет би бил нашиот телевизор и ТВ каналите, кои во ова сценарио би биле доволно развиени, па шансите секој од нас да има неколку илјадници ТВ канали на својот телевизор се огромни.

Ова исто би значело дека секоја информација која луѓето ќе ја примаат ќе биде строго контролирана од луѓето коишто ракуваат со медиумите, а како резултат на тоа, големиот број на трендови кои потекнале од социјалните мрежи би ги немало, а луѓето би биле помалку информирани околу се што се случува во светот.

Колку и да звучи незамисливо за секој од нас кој денес речиси зависи од социјалните мрежи, светот би изгледал нешто вака без социјалните мрежи, а најбитно од се, во реалност каде не би постоел интернетот, немало да го читате овој артикл. Звучи бизарно нели?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Забава

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

Најјаката првоаприлска шега досега направена! Реакцијата на нејзиниот татко е непроценлива (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави вирално видео во кое девојка со име Савана Ајас од Тексас во куќата во која таа живее со семејството, нејзиното момчеја побарало за жена и тоа пред нејзиниот татко.

Ова „запросување“ се случило за први април и всушност е првоаприлска шега на која татко то на девојчето многу добро „наседнува“.

Неговата реакција е она што ја заинтересира целата јавност. Иако да бидеме реални, гледајќи на тоа колку се мали „младите“ па и секој родител би изреагирал на тојначин.

Што е уште поинтересно целиот настан во кој момчето клекнува и ја запросува неговата девојка пред целото нејзино семејство, го снима мајката на девојчето а може да се забележи дека главен кадар е таткото.

Неверување и зачуденост дали ова стварно се случува, е реакцијата на таткото.

На видеото се слуша како мајката бара тој да искоментира нешто но тој буквално е занемен и останат без зборови.

На крајот, сите извикуваат „први април“ односно дека се работи за првоаприлска шега по што сигурно на таткото му олеснило.

Неговата ќерка го објавила видеото на Твитер со порака дека добро го прелажала својот татко.

Целата ситуација која е преточена во видео е прегледана повеќе од 5,5 милиони пати.

Погледнете ја целата ситуација:

Continue Reading

Забава

Секогаш имајте еден од нив покрај вас: Ова се најпозитивните хороскопски знаци кои го сакаат животот!

Една од најтешките работи што човек треба да ја направи е да остане позитивен кога изгледа дека сè околу него се распаѓа. Ова е навистина тешка задача, но овие 3 хороскопски знаци ќе го направат тоа без никакви проблеми.

Овен

Овните се добри луѓе, можат добро да ги пресудат работите и секогаш ги извлекуваат и негативните и позитивните нешта од секоја ситуација. Никогаш нема да ги видите депресивни само затоа што го гледаат животот од својата светла страна. Покрај тоа, повеќето Хороскопски знаци се активни и лесно можат да добијат ендорфини, благодарение на танцување, велосипедизам или други интензивни вежби.

Лав

Позитивизмот на Лавот лежи во фактот дека знаат колку е важно да бидат благодарни за она што го имаат. Тие можат лесно да наведат најмалку 5 работи кои ги прават среќни секој ден. Тие сакаат, понекогаш и премногу, но таа љубов го отвора прозорецот кон светот. Тие се чувствуваат задоволни и корисни кога се вклучуваат во добротворни иницијативи и волонтерски организации.

Близнаци

Близнаците се вечно насмеани и изгледаат навистина среќни. Тајната на нивниот позитивен став кон животот е дека тие се бескрајно отворени за светот. Кога се чувствуваат тажни, сакаат да разговараат со пријателите и брзо ги враќаат на светлата страна на животот. Во принцип, тие гледаат кон иднината со очекување и надеж, без разлика што им се случува во сегашноста.

Извор: zenskimagazin.mk

Continue Reading

Забава

Дами внимавајте: Доколку ги покажува овие знаци, тој ќе ви го скрши срцето!

Пребрзо зближување

Само што се запознавте, а тој веќе сака да го знае секој детаљ од вашиот живот, од тоа какво детство сте имале до список на вашите поранешни партнери. Но тоа не значи дека е искрено заинтересиран за вас, а најдобро го издава темпото со кое ја споделува својата интима. Доколку само ве испрашува, а за себе не говори ништо, тогаш нешто не е во ред.

Вашето тело не реагира

Понекогаш и вашето тело може да ви испрати сигнали дека тој не е за вас. Некои реакции не можете да ги контролирате, а доколку почувствувате тензија во градите или било каква друга непријатност секој пат кога сте со него, тоа може да биде вроден инстинкт кој ви вели да раскинете со него.

Зборува едно, а прави друго

Доколку неговите зборови не се проследени со дела, тоа е јасен знак дека не можете да му верувате. Доколку забележите дека тој зборува едно, а прави друго, едно е сигурно – вие на крајот ќе останете разочарани.

Непредвидлив е

Прво ве опсипува со комплименти и ви симнува ѕвезди, а потоа два дена подоцна воопшто не ви одговара на вашите пораки и повици? Таквото однесување укажува на маж на кој не можете да се потпрете и кој не ве заслужува бидејќи има големи шанси емотивно да останете повредени.

Continue Reading

Trending