Connect with us

Македонија

Седум начини на кои родителите го повредуваат детето без да знаат

Еден психолог рекол „Во секоја прилика – земете го своето дете за рак. Ќе помине малку време и тоа ќе престане да ви ја дава дланката“.

Она што го правиме во животот на нашите деца се враќа стократно.

Ако детето расте во доверба, тогаш тоа ќе има доверба во другите луѓе.

Ако најмалите добиваат внимание и љубов, тогаш и тие стануваат грижливи.

Но, има и работи кои родителите ги прават од лутина и невнимание и не се ни свесни што тоа создава кај децата.

  • Не разбираме

Кога имав 13 години, се заљубив. Еугене беше одличен ученик и идеален во моите очи. Но, тој не ми обрнуваше внимание и јас плачев. Мајка ми се обидуваше да ме утеши и ми говореше бесмислици „Што ти е тебе. Тоа е толку несериозно. Тоа ќе помине за година дена“. Но, јас не сакав мојата заљубеност да помине.

Подоцна во филмот „Не можам да сонувам“ ја видов истата сцена.

„Мамо јас ја сакам Ката“.

„О00, не биди смешен, ќе имаш уште милион такви Кати“.

А зошто вие родителите секогаш знаете однапред се за нас?

  • Не поддржуваме 

Малиот Карузо отишол дома и кажал на својата мајка дкеа добил критики за своето пеење на училиште.

Поддржете го своето дете и речете му дека може.

  • Споредуваме со други деца

„Погледај каква е Ања, уредна и чиста, а ти си како свиња“. Познато ви е ова?

Што мајките постигнуваат со ова, освен омраза кон Ања.

  • Се срамиме 

Кога бевме мали со сестра ми отидовме во продавница, но таа имаше мозолчиња. Продавачките се свртеа, ја погледнаа и почнаа да се смеат нарекувајќи ја „убавица“.

  • Навредуваме со дела и зборови 

Во 8 одделение се сметав за возрасна и зрела, но не ми одеше геометрија, за што татко ми ме удри, и долго не сакав да зборувам за тоа.

  • Викаме и губиме контрола над себе

Додека бев на породилно, жената која беше со мене, почна да му вика на детето „Што ти е на тебе, што сакаш?“. Никогаш не бев видела нешто пострашно од очите на детето. Сигурно и жената потоа се срамеше.-

  • Игнорираме

Ова е најлошо. Една јапонска техника тоа го покажува. Човек засадил три садници. Поминал покрај првата, кажувал убави зборови, поминувал покрај втората и кажувал само навреди, а третата ја игнорирал. По месец дена првата била сочна, и растела, втората се сушела, а третата станала гнила.

Извор: zenskimagazin.mk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending