Connect with us

Македонија

Фејсбук исповед на струмички иселеник: „Тешко ми е кога не нарекувате…”

Во целост ви пренесуваме статус од наш иселеник, кој живее во странство повеќе од 10 години, а кој има што да им порача на останатите Македонци.

Статусот го објавуваме во целост, и без корекции заради оригиналноста и веродостојноста на истиот – еве што е опфатено во него:

-Denovive mi se vrti taka da kazam edna misla niz glavata i mislam deka vredi da ja spodelam so site vas. Citav nekoi storii za nas taka da gi narecam ‘ iselenicite’. Jas uste kako mal morav da se soocam so problemite i siromastijata vo nasata drzava. Uste kako mal, znaev deka ne pripagam tamu i treba koga ke potporasnam da najdam nacin kako da izlezam od drzavata. Toa i se sluci, ete veke recisi 10 G. sum vo UK. Tesko bese, na site nam ‘ Strancite’ ni e tesko da se oddelime od rodnite ognista. Faktot sto ne mozam da gi gledam kako rastat decnjata na moite sestri pa doboluva uste poveke. Sekogas koga ke se vratam vo Makedonija najprvin sto sakam da napravam e da gi vidam moite bliski i da ja vkusam barem za nekolku denovi prekrasnata makedonska hrana. Dodeka da trepnes, tie nekolku dena otisle. Seuste se nemas raspakuvano, ete trebalo da cekiras karta za da se vratis od tamu od kadesto si dosol. Na brzina, ajde, tda se vidis so komsiite, da se vidis so rodninite. Nekolku naljuteni lica bidejki ne si imal vreme da odis i da gi vidis. Pa moras delumno da objasnis zosto ne si mozel da gi vidis. Me boli faktot uste poveke denvoive koga ja gledam drzavata kako se poveke i poveke ni se prazni. Mladinata go bara careto vo drugi zemji. Podobar zivot. Zelbata da se kupi nov avtomobil, da se kupi eden stan, da se napravi nova kuka a pred se da gi vidime nasite bliski vo Makedonija gordi na nas. Faktoto deka cedoto im e vo stranstvo, e bolna i zalna vistina a od druga strana pa i gordost. Neretko gledam na fb. ovoj i onoj se preselia vo onaa drzava. Odozdola komentari: So sreka, do naredno viduvanje, sreken pat….Pa zarem ne gledate deka ovaa rabota ne odi vaka? Vo selata ostanaa samo postarite lica a i tie da mozat, bi ja pobarale srekata vo druga zemja. Ama ako, mozebi i oni ke se doselat ako decata dobro im se snajdat. Zalno neli ? E sega, prasanjeto ostanuva ovde, koj e vinoven ? Drzavata, Samite nie sto se odlucivme da izlezeme od istata ? Znaete sto, i iednite i drugite se vinovni mozebi. Na drzavata sto ne i dadovme mozebi sansa da se opravi i da ni pokaze deka mozebi nie sme greska, a i obratno. Ne znam. Samo edno ke kazam, a jas za vas ne znam. Boli faktot sto nie ‘ Strancite ‘ sme primorani da se cuvstvuvame kako gosti i sto si ideme vo Makedonija na nekolku broeni denvoi, denovi kojsto dodeka trepnes pominuvaat….Isto kako i nasata mladost…Dodek trepnes, pominuva. Koga dojdov ovde, bev 20 sega vo August ke polnam 30. Interesno neli ?

Извор: strumicadenes.mk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Македонија

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Хаос во Скопје, во градот врие полиција, има и мртви, погледнете што се случува (ФОТО)

Страшна сообраќајна незгода се случи денес во скопската населба Ново Лисиче во која загина моторциклист.

За инциентот информации протекоа во групата на Фејсбук „Ѕид на сообраќајниот срам“.

Она што најмногу ги погоди граѓаните е тоа што телото на загинатиот моторциклист стоел на улицата додека полицијата правела увид.

Сообраќајката се случила пред црквата во Ново Лисиче од страната на Аеродром.

Засега не е познат идентитетот на загинатиот.

Фотографијата од Ѕид на сообраќајниот срам е вознемирувачка:

 

Continue Reading

Македонија

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

СКАНДАЛ во Карпош! Манијак се соблекол гол , и тргнал да силува…

Според изнесените информации од страна на полицијата, вчера во 11:30 часот во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител излегол пред неа со спуштени панталони и се обидел и неа да ја соблече.

Жената успеала да го истурка манијакот, по што тој избегал.

За многу брзо време поточно во 13:40 часот во Полициската станица Карпош и С.С. (24) од Скопје пријавила дека на истата улица во 13 часот во влез од зграда непознат сторител ја нападнал одзади и почнал да ја допира по градите и телото.

Таа го турнала, по што тој избегал.

Continue Reading

Македонија

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Се случи природен феномен! Погледнете како езерото Козјак ја промени бојата преку ноќ!

Поцрвене водата во Козјак, кое е најголемото вештачко езеро во Европа.

Граѓаните се зачудени од оваа појава, а од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека тоа е нормално во овој период од годината.

„Станува збор за алги, кои секоја година во овој период цветаат и се појавуваат. Тоа е природна појава“, појаснуваат од ЕЛЕМ.

Козјак е вештачко езеро во Западна Македонија. Тоа е најголемото вештачко езеро во Македонија но и во Европа, кое е сместено помеѓу планината Сува Гора на запад и резерватот „Јасен“ на исток.

Езерото е долго 32 км, некаде е длабоко и 130 м, а максималното растојание од едниот до другиот брег изнесува 400 м.

Кон езерото водат два пата: јужниот пристап кон езерото води од Македонски Брод и се протега по течението на реката Треска.

Другиот пристап е од Скопје при што патот се протега под јужните падини на Водно.

Езерото е создадено во 2004. година, кога започнала со работа хидроцентралата “Козјак”, со капацитет од 150 GWh просечно годишно производство на електрична енергија.

Целиот акумулациски систем бил проектиран од кинески инженери.

Основата на браната е 500 м, а круната или врвот 310 м. Максимална кота на езерото е 469,9 м. Капацитетот на езерото е приближно 380.000.000 m³ (0,38 km³) вода.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање тврдат дека езерото е премногу валкано и поради тоа на 22 април ќе организираат чистење. Според нив, во водите има пластики и остатоци од отпад.

Continue Reading

Trending