Разбојници ограбиле Тетовска џамија

Непознати сторители извршиле тешка кражба во џамија лоцирана во Тетово. Според информациите од МВР, разбојниците насилно го отвориле прозорецот и вратите од неколку простории на верскиот објект лоциран на улица „Радован Цончиќ“. Притоа, од фиока од работна маса во благајната одзеле помала сума денари, 20 швајцарски франци, како и мала метална каса во којашто се […]

Continue Reading

Погледнете во кои градови во Македонија утре ќе има најмногу снег (ФОТО)

Погледнете во кои градови во Македонија утре ќе има најмногу снег… Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ноќта и во понеделник претпладне […]

Continue Reading

Снежен бран ќе ја погоди Македонија овој викенд

Метеорологот Славчо Поповски апелира до народот да се спремат за новиот бран кој доаѓа овој викенд. „Под влијание на циклонска активност и на изразена влажна и студена воздушна маса која ќе се спушта од Арктикот почнуваќи веќе од сабота ноќта на пониските места ќе има локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на […]

Continue Reading

Ова е возачот кој го усмрти пешакот кај Капитол во Скопје (ФОТО)

Полицијата го пронајде возачот кој го усмрти пешакот кај „Капитол”. Скопје е дефинитивно град во Македонија кој е на врвот на листата на усмртени пешаци од страна на несовесни возачи во македонската метропола, а полицијата неуморно трага и ги разлистува сите случаеви поврзани со сообраќајни несреќи во главниот град на Република Македонија. Една од тие […]

Continue Reading

Погледнете во каква состојба Алфите го пронашле 28-годишниот прегазен скопјанец

Погледнете во каква состојба Алфите го пронашле 28-годишниот прегазен скопјанец Дваесет и осум годишниот скопјанец А.Р. кој денеска удри пешак кај трговскиот центар „Капитол“ во скопската населба Аеродром е фатен од страна на Алфите и однесен во полициската станица во Гази Баба, потврдија за „Фокус“ од МВР. Според информациите на полицијата, денеска во 14 и […]

Continue Reading

Ја критикуваа поради целулитот, па одлучи да работи на својот задник, а сега…

Ја критикуваа поради целулитот, па одлучи да работи на својот задник, а сега… “Нема ништо лошо да имаш малку кармин и перика во базен. Мои правила”, напишала Иги под фотографијата. Пејачката често знае да се најде на мета на негативни коментари како резултат на нејзиниот задник, за тоа дека не е природен, но таа редовно […]

Continue Reading

Голем студ и снег ќе ја зафати Македонија!

Голем студ и снег ќе ја зафати Македонија! Во Македонија за утре се најавува првиот снег кој ќе формира бела снежна покривка, во регионот веќе има натрупано снег, а во делови како во Хрватска, снегот направи и хаос деновиве. Управата за хидрометеоролошки работи информира дека од недела нашето подрачје ќе биде под влијание на релативно […]

Continue Reading

Тешка артилерија од Првата светска војна пронајдена во с.Богородица! (ФОТО)

Тешка артилерија од Првата светска војна пронајдена во с.Богородица! (ФОТО) Во гевгелиското село Богородица пронајдени се триесетина неексплодирани артилериски гранати при расчистување на дворно место за градење на семејна куќа. Гранатите се со калибар од 82 сантиметри и според првичните порценки потекнуваа од Првата светска војна. Откако случајот е пријавен во полиција, на терен е […]

Continue Reading

АЛАРМАНТНА состојба во Македонија! Таа е прва во регионот а втора во Европа по бројот на починати новороденчиња!

АЛАРМАНТНА состојба во Македонија! Таа е прва во регионот а втора во Европа по бројот на починати новороденчиња! Македонија е прва во регионот а втора во Европа по смртност нановороденчиња. На секој 120 живи бебиња, по едно починува, па поради тоа во последниот извештај на УНИЦЕФ, Македонија се вборува високо во оваа листа. Според податоците, […]

Continue Reading

Еве како изгледаше „падот” на Александар Македонски (Фото)

Еве како изгледаше „падот” на Александар Македонски (Фото) Откако владата одлучи дека би било ”сјајна” идеја да се преименува автопатот во „Пријателство”, јавните служби започнаа со нивната работа, односно со отстранувањето на таблите каде што пишува „Александар Македонски”.  Информациите откриваат дека деветнаесет сообраќајни табли со сегашното име на автопатот „Александар Македонски” ќе бидат заменети со […]

Continue Reading