Внимавајте, ако го имате ова на вашиот автомобил, ви следува казна од 300 евра!

На стаклата на возилата не се поставуваат огледални фолии. Доколку стаклата на задната страна на возилата се затемнети така што пропуштаат помалку од 30% светлина, тогаш возилото треба да биде опремено со ретровизори на двете страни. Со цел почитување на законските одредби од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата посебно на членот 360 од […]

Continue Reading

Погледнете каков поларен бран ќе го погоди Балканот во следниве денови!

Исто така како што и најавивме веќе уште од сабота од Арктикот кон Балканскиот Полуостров ќе се спушта ПОЛАРНА ВОЗДУШНА маса која ќе услови нови снежни врнежи, ГОЛЕМО ЗГОЛЕМУВАЊЕ на снежната покривка и ЕКСТРЕМНО НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ на воздухот кој ќе се спуштат МНОГУ ДЛАБОКО под нулата. Во делови од Балканот температрите на воздухот особено на […]

Continue Reading

Нов ладен бран не очекува викендов! Временска прогноза за оваа недела!

Нов ладен бран не очекува викендов! Временска прогноза за оваа недела! Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и позастапени во западните делови […]

Continue Reading

Автопатот „Александар Велики“ заминува во историја! Погледнете што се случува таму во моментов

Автопатот „Александар Велики“ заминува во историја! Погледнете што се случува таму во моментов JП „Македонија пат“ на терен ги повлекува сообраќајните табли со досегашниот назив на автопатот „Александар Велики“ на Коридорот 10, а кои согласно одлука на Владата треба да бидат заменети со нови што ќе го содржат името „Пријателство“. Од Јавното претпријатие за државни […]

Continue Reading

Шекеринска набавува луксузно возило! Не ме гледај што правам слушај ме што зборувам! (ФОТО)

Шекеринска набавува луксузно возило! Не ме гледај што правам слушај ме што зборувам! (ФОТО) Министерството за одбрана како и целата влада секојдневно влегува од скандал во скандал. Имено неверојатни 187 илјади евра од буџетот на министерството за одбрана се пренаменети за набавка на луксузно моторно возило во кое ќе се вози министерката Радмила Шекеринска. Потписник […]

Continue Reading

Објавени нови информации за трагедијата: Александар бил жив, а Калина…

Објавени нови информации за трагедијата: Александар бил жив, а Калина… Нова Македонија во денешниот број излегува со шокантни информации дека едниот од двајцата планинари кои загинаа минатата недела на Кајмакчалан, всушност бил жив кога го пронашле: “Грчките специјални единици за справување со катастрофи ги пронашле Калина и Александар во саботата вечер, во 22 часот, на […]

Continue Reading

Трагедија ја обви детската клиника: Почина две ипол годишно дете

-Веќе една недела детето се лекувало од грип, но имало и сериозни проблеми со белите дробови, рече во телефонска изјава за Алфа, директорката Катерина Ставриќ. Директорката рече дека детето имало и повеќе сериозни заболувања со кои периодов се измачувал неговиот организам, а се соочувал и со пневмонија. Родителите на починатото дете, како што рече директорката […]

Continue Reading

Нова цена на горивата од полноќ!

Нова цена на горивата од полноќ! Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,19, односно за 4,21 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 […]

Continue Reading

Врие полиција во Бутел – погледнете што се случува таму во моментов (ФОТО)

Врие полиција во Бутел – погледнете што се случува таму во моментов… Министерството за внатрешни работи излезе со детали за пукањето попладнево во Бутел на улицата „Бетовенова“. Од МВР информираат дека денес во 14.50 часот дошло до физичка пресметка, најверојатно поради нерасчистени имотно-правни односи, помеѓу браќата Ј.И. и Ј.И. и нивниот зет за сестра Е.Д. […]

Continue Reading

Опожарена куќа зема нова жртва: Погледнете што се случува во село Песочан

Опожарена куќа зема нова жртва: Погледнете што се случува во село Песочан Опожарена куќа штотуку зема уште една жртва, а станува збор за нов пожар кој избивнал во село Песочан попладнево во 18 часот на кровот во куќата. Жртвата која настрада во пожарот наводно бил старецот кој живеел во куќата, а веднаш по избувнувањето, околу […]

Continue Reading